Ülkemizde spor olarak en çok tercih edilen ikinci spor dalı olan basketbol, açık ya da kapalı alanlarda oynanabilmektedir. Basketbol sahası, çizgilere, potalara sahip olan ve her çizgisinin ayrı önemi olduğu bir saha çeşididir. Bu çizgilerin hem açıları hem de ölçüleri basketbol sahası yapımında özen gösterilen ve dikkat edilen bir konudur. Basketbol hakkında da kısaca bilgi verecek olursak eğer; elle oynanan bir spor çeşididir ve profesyonel oynanacağı zaman 5 kişiden oluşan 2 takım karşılıklı yarışmaktadır. Oyunun amacı, potalara topu sokmaktır ve bunu daha fazla yapıp rakip takımın önüne geçmektir. Tabi bu anlatıldığı kadar değil, bütün bu hamlelerin aşamaları ve kuralı vardır. Basket oynanacak alan oyunun ilerleyişini bile değiştirebilecek kadar önemlidir bu oyun için. Bu nedenle de gerçekten bir basketbol sahası yapmak için dikkat ön planda olmalıdır. Saha oyunun ilerleyişini, sakatlanma oranlarını etkileyebilecek bir unsurdur. Hatta basketbol sahası en önemli bölümü zemindir desek yeridir.

Basketbol Sahası Hakkında

Basketbol sahası, futbol sahasına oranla genelde daha küçük olan ve dikdörtgen biçiminde olan bir sahadır. Sahada oyun alanı yanı sıra seyircilere de ayrılmış olan bir tribün vardır. Basketbol sahası zemini diğerlerine oranla daha sert ve tahtadandır. Bunun sebebi de topun sekebilmesidir. Oyunun kurallarından birisi olan top sürme işlemi bu şekilde sağlanmış olur. Basketbol sahası boyutları genel olarak 28x15 m civarlarındadır. Saha yapıldıktan sonra beyaz bir çizgi ile ortadan ikiye ayrılır. Bu çizgi ile rakip sahalar ayrılır ve çizgi bir çemberinde çapını oluşturur. Uçlarda ve tam ortalarda iki tane de demir direk üzerinde asılı duran pota vardır. Oyunun ana amacı da bu fileli potalardan topu geçirmek ve sayı almaktır.

Basketbol Sahası Yapım Fiyatları

Basketbol sahası yapımı fiyatları hakkında net bir şey söylemek doğru olmaz. Kullanılacak olan malzemeler, sahanın boyutu, ölçüler ve istekler fiyat değişikliğine sebep olacaktır. Evren Tel Çit, basketbol sahası yapımında da kendine ait olan, kaliteli ürün, profesyonel ekip ve ekonomik fiyat politikasını dikkate almaktadır. Evren Tel Çit ile iletişime geçerek basketbol sahası ve fiyatlar hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. 

Basketbol Sahası
Sorunuz mu var? Bize Ulaşın