OSB çit ya da pano, inşaat sektörünün temeli olan şantiye alanlarında oluşan olumsuz görüntülerin önün geçerek daha hoş ve estik görüntüler oluşmasını sağlamaktadır. OSB çit, genellikle ahşap malzemeden üretilen kaliteli ürünlerdir. Uygulaması yapılacak alanlara uygun olarak üretilen OSB çit, istenilen ölçülerde ve boyutlarda müşteriye sunulabilir.

OSB çit, görüntü olarak estetik oluşturması yanı sıra iş güvenliğini sağlaması sebebiyle de şantiyelerde tercih edilebilmektedir. İnşaat alanlarına girişlerde ve çıkışlarda kısıtlama koyulması amacıyla kullanılan OSB çit sayesinde güvenlik sağlanmış olur. Bütün bunlara ek olarak gürültü kirliliği oranını da düşürmek amacıyla kullanılabilir. Birçok farklı kullanıcıya sahip olduğu için ve her zevke hitap etmesi adına her renkte üretimi sağlanabilmektedir. Bu özellikleri ile de her türlü mekana uygulanabilir.

OSB Çit Nedir?

OSB’nin açılımının Türkçesine bakıldığı zaman yön verilen odun parçası gibi bir anlamı çıkmaktadır. Reklam pano olarak da kullanılan OSB çit, kullanılacağı alanlara ve levhalara göre de değişik kalınlıklarda bulunabilir. Kurulumu önemli olan bir malzemedir, çünkü estetik olarak monte edilmediği zaman rahatsız edici görüntüler oluşturabilir. Bu nedenlerle de OSB dizilimi yapılma sürecinde simetrik kurallarına özen gösterilmelidir. OSB panoları presleme ile oluşturulan bir yapıya sahiptir. Birçok renkte üretilmesine rağmen, ülkemizde en çok kahverengi ve tonlarında kullanımı yaygındır. OSB çit levhaya sıcaklık verilir ve reçine ile tutkalda sıkışmalar meydana gelir. Böylelikle de istenilen ölçülerde kesilmeye hazırlanır.

OSB Çit Özellikleri

Tutkal ve reçine ile yapıştırılabilen OSB çit, kimi zaman çatı kaplamalarında da kullanılabilir. Görünümüyle çok daha fazla tercih edilen bu ürün, ses yalıtımı konusunda da etkilidir ve inşaat alanlarında bu nedenle de kullanılabilmektedir. Standart desen kalıplarına sahiptir ama müşteri isteklerine göre de ayarlanabilir. Hem iş güvenliğini sağlaması amacıyla hem de inşaat alanlarında ses yalıtımı yapabilme özelliği ile OSB çit kullanımı gün geçtikçe daha çok artmaktadır.

OSB Çit Kullanım Alanları

Sahip olduğu özellikler ile birçok alanda farklı amaçlarla kullanılabilen OSB çit kullanım alanlarına örnek verecek olursak; parklar ve bahçeler, yol kenarları, siteler, villalar, şantiyeler ve sanayi bölgeleri örnek olarak verilebilir. 

OSB Çit
Sorunuz mu var? Bize Ulaşın