Tüm dünyanın bildiği ve hem amatör hem de profesyonel olarak turnuvaları yapılmakta olan tenis, zengin sporu olarak adlandırılan sporlardan birisidir. Tenis turnuvaları tüm dünyada gerçekleşmekte ve birçok insan tarafından da ilgiyle izlenmektedir. Birer ya da ikişer kişilik gruplar halinde oynanabilen tenis, bir raket yardımıyla tenis topunu tenis kortunu ortadan ikiye bölmüş olan filenin üzerinden geçirmeye çalışmaktadır. Setlerden oluşan teniste de en çok sayıyı alan kazanmaktadır. Tabi ki tenisin de belirli kuralları vardır. Tenis oynanan alana tenis kortu denilir ve tenis kortu oyunun işleyişi için önemli olan bir detaydır.

Tenis Kortu Özellikleri

Tenis oynana alanın adı diğer salonlardan farklı olarak kort adını almaktadır. Tenis oyununun iyi ve engelsiz bir şekilde ilerlemesi adına tenis kortu kalitesi önemli bir faktördür. Bu nedenle yapımına özen gösterilmelidir. Zeminde kullanılan malzeme yani yapısı, fillerin ölçüsü, akrilik kaplama oranı vs. dikkat edilmesi gereken konulardandır. Saha dikdörtgen biçimine sahiptir ve uzunluklar profesyonel oyunlarda 23,77x8,23 m’dir. Tenis kortu ortadan ikiye file ile ayrılır ve sabit durmasını sağlamak adına çizginin iki yanına direkler dikilir. Filenin özelliği de deliklerin küçük olmasıdır ki bu sayede top karşı tarafa file içinden geçmez.

Tenis Kortu Yapımı

Tenis kortu oyun için önemli bir detaydır ve bu zeminler üç farklı kalitede olabilmektedir. Çim zemin, sentetik zemin ya da toprak zemin olarak ayrılır. Ve bu zeminler de sert ve yumuşak olarak kendi içinde ayrılır. Genelde çim saha tercih edilir, toprak zeminde top daha yavaş hareket eder ve seyirciler daha rahat topu takip edebiliriler. Sentetik zeminde top hızlı hareket eder ancak insan vücuduna zararları vardır, çünkü kimyasaldır. Tenis kortu yapımında dikkat edilecek faktörler zeminin ölçüleri, yapısı ve file, çizgi gibi detayların ölçüleridir.

Tenis Kortu Yapımı Fiyatları

Tenis kortu yapımı fiyatları için ortalama bir fiyat söylenememektedir. Çünkü fiyatlar saha ölçüleri, zemin yapısı ve malzemeler doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Kendine politika olarak, kaliteli ürün, profesyonel ekip ve ekonomik fiyat belirleyen Evren Tel Çit ile iletişime geçerek daha detaylı bilgiler ve fiyatlandırmaların nasıl yapıldığına dair bilgiler alabilirsiniz. 

Tenis Kortu
Sorunuz mu var? Bize Ulaşın